Zawór ciśnienia turbiny – objawy świadczące o jego uszkodzeniu. Jak im zapobiegać?

Zawór ciśnienia to jeden z wielu istotnych komponentów turbosprężarki. Ta zaś stanowi elementarną część znajdującą się w jednostce napędowej auta, a odpowiada za zwiększenie mocy pojazdu. Tworzące ją podzespoły na skutek szkodliwego wpływu wielu czynników ulegają całkowitej degradacji lub obniżeniu jakości funkcjonowania. Nie inaczej jest ze wspomnianą przepustnicą. Zawór ciśnienia turbiny i jego objawy bywają problematyczne. Na jakie z nich trzeba zwrócić uwagę? Jak im zapobiegać? Podpowiadamy!

Jakie są objawy zużycia zaworu ciśnienia turbiny? Na początek sprawdź, co powoduje uszkodzenia

Sprawne działanie zaworu ciśnienia turbosprężarki w jednostce napędowej auta sprzyja właściwej regulacji powietrza, które przenika do silnika i wpływa na poziom jego doładowania. Ten zaś nie może przekroczyć pewnej granicy. Z tego właśnie względu należy dbać o prawidłowe funkcjonowanie osprzętu.

Niestety komponent jest podatny na szkodliwe oddziaływanie szeregu czynników. Wspomnieć można choćby o niewłaściwej eksploatacji. Z racji tego, że turbina rozgrzewa się do skrajnie wysokiej temperatury, trzeba mieć na uwadze jej chłodzenie i smarowanie, za co odpowiada rozprowadzający się po poszczególnych częściach turbosprężarki olej. Aby mógł swobodnie dotrzeć do wszystkich podzespołów, należy unikać gwałtownego przeskoku na wysokie obroty tuż po uruchomieniu silnika. Uwzględnij też odpowiednią częstotliwość wymiany oleju.

Uszkodzenia turbosprężarki, a co za tym idzie również i objawy zaworu ciśnienia turbiny, nierzadko wynikają ze zwyczajnego wyeksploatowania urządzenia. Nie można też zapominać o potencjalnych wadach fabrycznych.

Objawy zaworu ciśnienia turbiny – co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Zgodnie z zasadą, iż lepiej zapobiegać, niż naprawiać, warto pamiętać o prawidłowym obchodzeniu się z turbosprężarką. A co jeśli zawór ciśnienia turbiny wykazuje objawy zużycia? Czym prędzej należy przystąpić do regeneracji urządzenia, która obejmuje kompleksową wymianę wszelkich komponentów. Na początek jednak sprawdźmy, co świadczy o awarii wspomnianego zaworu.

Czujność powinno wzbudzić przede wszystkim charakterystyczne buczenie wydobywające się spod maski auta. Co prawda samochód w takiej sytuacji wciąż jest zdolny do uzyskiwania dość dużej prędkość, lecz to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Wszak zawór w każdej chwili może ulec całkowitemu zniszczeniu, także w trakcie jazdy.

Inny poważny objaw to wyczuwalne obniżenie dynamiki pojazdu, który nie jest w stanie osiągać optymalnej prędkości obrotowej. Wówczas auto bardzo często przechodzi w tryb awaryjny tzw. notlauf.

Wymiana zaworu ciśnienia turbiny – przekonaj się, że to proste!

Najlepszym sposobem zapobiegania powyższym objawom zaworu ciśnienia turbiny jest stałe serwisowanie pojazdu. Zwłaszcza przed każdą dłuższą trasą, wszak poważne awarie mogą wystąpić w najmniej spodziewanym momencie. Przekazanie pojazdu w ręce sprawdzonego mechanika z całą pewnością da gwarancję pełnego bezpieczeństwa użytkowania auta.

Oczywiście wymianę zużytej przepustnicy turbosprężarki możesz zrealizować też samodzielnie. Jeśli praca mechanika nie jest Ci obca, zadanie wykonasz w mgnieniu oka. W większości przypadków cała operacja polega na demontażu gumowych wężyków oraz wypięciu kostki. Natomiast po rozbrojeniu osprzętu, przy pomocy klucza należy odkręcić nakrętki i finalnie wyjąć zawór. Analogicznie postępuje się z instalacją nowej części.

Z racji tego, że zawór i odchodzące od niego przewody potrafią silnie się nagrzewać, pamiętaj, aby wymiany nie przeprowadzać tuż po zakończonej jeździe. Z kolei po zamontowaniu sprawnego elementu próbna przejażdżka pozwoli ocenić, czy pojazd swobodnie przyspiesza. Jeśli tak, to znak, że całość została dokonana we właściwy sposób. Natomiast w przypadku niepowodzenia, odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej poinformuje, że coś poszło nie tak i trzeba dokonać samodzielnej korekty lub korzystając z fachowej pomocy.

Skorzystaj ze sprawdzonych części i ciesz się sprawnością działania turbosprężarki!

Pamiętaj, że objawy zaworu ciśnienia turbiny kwalifikujące go do wymiany, a nierzadko również całą turbosprężarkę, będą incydentalne, jeśli postawisz na sprawdzonej jakości części samochodowe. Jak już wspomniano wcześniej, fabryczne wady w dużym stopniu potrafią obniżyć ich żywotność.

Jeśli czeka Cię renowacja lub całkowita wymiana turbiny oraz jej elementarnego osprzętu, zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem naszego sklepu internetowego. Mając na uwadze zawory ciśnienia, dostępne komponenty zastosujesz w wielu modelach najpopularniejszych aut, takich jak Volkswagen, Seat, Audi, Skoda, Volvo, Chevrolet, Mercedes-Benz, BMW, a także wielu innych. Obszerna gama produktów umożliwia więc bezproblemowe dopasowanie do użytkowanego pojazdu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy w wyborze odpowiedniego rozwiązania do Twojego samochodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl