Uszkodzony alternator – objawy, o których warto wiedzieć

Prądnica prądu przemiennego i jej sprawne działanie ma ogromne znaczenie w użytkowaniu auta. To właśnie ona odpowiada za zasilanie akumulatora, a także całej instalacji elektrycznej. Z racji tego, iż pracuje niemal nieustannie, staje się podatna na awarie lub dość szybkie wyeksploatowanie. Warto wobec tego wiedzieć, jakie są objawy uszkodzonego alternatora. Sprawdź, co powinno zwrócić Twoją uwagę i jak radzić sobie z problemami.

Uszkodzony alternator – poznaj najważniejsze objawy zużycia

Niesprawna prądnica prądu przemiennego daje o sobie znać na wiele sposobów. Jakie są główne objawy uszkodzonego alternatora? Na pierwszy plan wysuwa się niewłaściwe przekazywanie napięcia do akumulatora. Informuje o tym kontrolka na desce rozdzielczej. W takiej sytuacji należy reagować błyskawicznie, wszak nieprawidłowy przekaz prądu może prowadzić do trwałego uszkodzenia zasobnika mocy.

Niepokoić mogą również problemy z rozruchem auta. Ma to związek ze złym poborem energii niezbędnej dla pracy silnika. Ważnym sygnałem jest też świst wydobywający się spod maski, stanowiący efekt zużycia osprzętu w postaci paska klinowego, umiejscowionego na wale korbowym. Nierównomierne działanie świateł, a także szumy w łożyskach – to kolejne znaki, iż alternator nie funkcjonuje tak jak należy.

Jak widać, objawy niesprawnego alternatora są zróżnicowane. Wywołują je zwarcia, wyeksploatowane szczotki i łożyska, przebicia w uzwojeniu, czy też pęknięcia obudowy ograniczające poziom zabezpieczenia przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Objawy uszkodzonego alternatora – jak zapobiegać usterkom?

Znając objawy uszkodzonego alternatora, warto wiedzieć, jak zapobiegać jego zużyciu, co pomoże uniknąć mniejszych lub większych awarii. Przede wszystkim musisz pamiętać, że głównym nieprzyjacielem dla urządzenia jest woda. Dlatego też podczas kompleksowego auto detailingu bądź standardowego mycia, należy zachować pełną ostrożność. W trakcie pielęgnacji ciecz nie może przedostać się do wnętrza mechanizmu. Kolejna kwestia to opady atmosferyczne. Żaden kierowca nie ma na nie wpływu, aczkolwiek przechowując pojazd w garażu ograniczysz oddziaływanie deszczu momencie w nie użytkowania samochodu.

Najprostszym sposobem na zapobieganie uszkodzeń jest cykliczna konserwacja alternatora, polegająca na usuwaniu nieczystości. To właśnie wszelkie zabrudzenia mają destrukcyjny wpływ na powierzchnię łożysk czy też szczotki. Warto o tym pamiętać zwłaszcza zimą i u jej schyłku. Sól drogowa oraz piasek bardzo łatwo przedostają się do wnętrza. Tak samo, jak wszechobecne błoto w trakcie roztopów, ale i nie tylko.

Sprawdź, jak ocenić stan alternatora i przeprowadzić jego wymianę

Co zrobić, gdy prądnica da o sobie znać? Dostrzegając powyższe objawy uszkodzonego alternatora, czym prędzej należy przystąpić do działań, których celem jest naprawa urządzenia. Mając pewne doświadczenie w pracy mechanika, ich realizacja może okazać się prosta. Całość dotyczy kilku podstawowych czynności.

Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba oszacować skalę uszkodzeń. Pomoże w tym kontrolka na desce rozdzielczej. Świecąc się nieustannie, najprawdopodobniej będziesz mieć do czynienia z poważniejszą awarią. Warto też sprawdzić, czy źródło problemów nie tkwi wyłącznie w poluzowanym lub zerwanym pasku klinowym. Nierzadko jego wymiana okazuje się wystarczająca.

W przypadku większych niepoprawności należy dokonać demontażu alternatora przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak ściągacze do łożysk. Nie obejdzie się również bez rozłożenia obudowy i sprawdzenia stanu poszczególnych podzespołów. To elementarne kroki, dzięki którym ocenisz, czy alternator wymaga renowacji polegającej na wymianie najważniejszych komponentów, czy też konieczna będzie instalacja całkowicie nowej prądnicy.

Szykujesz się do wymiany alternatora? Skorzystaj z oryginalnych części

Wspomnieliśmy wcześniej na temat ograniczania ryzyka awarii prądnicy. Uszkodzony alternator i pojawiające się objawy nie spędzą snu z powiek, gdy wybierzesz odpowiedniej jakości komponenty. Oczywiście w przypadku potrzeby renowacji alternatora. Ich niska jakość nierzadko stanowi źródło problemów.

Z kolei rozważając zakup w pełni nowej prądnicy, unikaj produktów pochodzących z nieznanych źródeł. Wszak może się okazać, iż nabyte urządzenie będzie równie wadliwe, co uprzednio zainstalowany sprzęt w jednostce napędowej. Korzystaj więc wyłącznie z oryginalnych zamienników objętych gwarancją.

Przymierzając się do renowacji lub wymiany alternatora w aucie, zachęcamy do sprawdzenia propozycji naszego sklepu internetowego. W szerokim asortymencie odnajdziesz komponenty dedykowane wielu popularnym markom. Począwszy od Forda, BMW, Mazdy, Citroena, kończąc na Audi, Mercedesie, Fiacie i innych. Pełna gama produktów umożliwia swobodny wybór optymalnych rozwiązań do niemal każdego serwisowanego samochodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl