Uszczelka kolektora ssącego – objawy uszkodzenia

Pewne podzespoły silnika z założenia nie powinny ulegać awarii, bo ich budowa jest tak prosta, że nie ma co się w nich zepsuć. Niestety rzeczywistość wygląda nieco inaczej, ponieważ na ich pracę mogą wpływać współdziałające układy. Element, który teoretycznie powinien być bezawaryjny, to kolektor ssący, inaczej zwany dolotowym. Jednym z nielicznych problemów, jakie mogą dotknąć ten komponent silnika, jest zepsuta uszczelka. Zastanawiasz się, czym jest kolektor ssący? Objawy towarzyszące jego nieszczelności, a także jego budowę i działanie oraz kilka innych zagadnień opisujemy w poniższych akapitach.

Czym jest kolektor ssący?

Kolektor ssący lub dolotowy to bardzo ważny element konstrukcji silnika. W swej podstawowej formie ma za zadanie poprawiać parametry silnika. Warto zauważyć, że w nowoczesnych samochodach komponenty te są ulepszone, a więc mogą zawierać tzw. wtryskiwacze. Oprócz tego niekiedy sam kolektor może mieć zmienną geometrię. Dzięki temu dochodzi do użycia doładowania dynamicznego.

Kolektor ssący odpowiada za dostarczanie do cylindra powietrza lub mieszanki paliwowo–powietrznej, a jakiekolwiek uchybienia w jego działaniu mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Najprostszym sposobem dbania i konserwacji tej części silnika jest usuwanie nagaru, czyli osadu, który powstaje z niespalonych cząstek paliwa oraz oleju smarowego. Konieczne jest również regularne wymienianie uszczelek pod głowicą.

Kolektor ssący jako ważna część samochodu

Przegląd samochodu, a w szczególności silnika, to bardzo ważna kwestia, która pozwala przedłużyć życie pojazdu. Od czasu do czasu dla własnego bezpieczeństwa należy sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy. Większą uwagę warto poświęcić kolektorowi ssącemu. Jego uszkodzenie to rzadkość, jednak gdy już się zdarzy, może na początku nie wykazywać jednoznacznych objawów.

Uszkodzona uszczelka kolektora ssącego — objawy

Po czym poznasz, że uszczelki kolektora ssącego wymagają wymiany? Przede wszystkim dopływ powietrza spowodowany nieszczelnością zakłuci pracę urządzenia. Zauważysz wyraźny spadek mocy silnika. Może on także zacząć nierówno pracować. Bardzo często nieprawidłowe działanie kolektora jest spowodowane awarią turbosprężarki.

Kolektory do turbosprężarek dostępne w naszym asortymencie

Kolektor ssący ma wpływ na prawidłowe działanie turbosprężarki. Jego wadliwość może warunkować pracę całego pojazdu. Na szczęście wymiana uszkodzonego elementu jest możliwa. W naszym sklepie znajdziesz kolektory, które pasują do wielu różnych marek samochodowych, m.in.: Citroen, Passat, Peugeot, BMW, Audi, Chevrolet, Leon Toledo i innych. Oprócz tego oferujemy także zestawy uszczelek. Wszystkie artykuły są najwyższej jakości, dzięki czemu będą służyły przez długi czas.

Wiesz już, jak ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy samochodu ma turbosprężarka, a także uszczelka kolektora ssącego. Objawy wskazujące na uszkodzenie tych części powinny od razu wzbudzić Twoją czujność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl