Rozszczelnienie turbiny – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

W pełni sprawny samochód to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. To także komfort jazdy. Niektóre jego części należy serwisować raz do roku lub po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Są też takie, które działają do momentu zużycia lub uszkodzenia. Czytaj dalej i dowiedz się, czym objawia się rozszczelnienie turbiny, aby zareagować w odpowiednim momencie.

Czym jest turbina i jakie spełnia zadanie?

Zastanawiasz się, czym jest turbina i jakie pełni funkcje w silnikach spalinowych? Turbina wraz ze sprężarką tworzą urządzenie zwane turbosprężarką, której zadaniem jest podniesienie mocy silnika. Zasila się ją gazami wylotowymi, dzięki czemu do cylindrów przenika zwiększona ilość powietrza. Wartość tę mierzy się w określonej jednostce czasu. Dzięki turbinie auto zyskuje większą moc, ale silniki, które są w nią wyposażone, narażone są na częstsze awarie, niż te bez niej. Każda, nawet drobna usterka turbiny może nieść za sobą poważne konsekwencje dla całego układu napędowego.

Rozszczelnienie turbiny – objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Każda usterka turbiny to powód do wizyty u mechanika, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak poważne są uszkodzenia i jakie dalsze konsekwencje mogą spowodować. Co najważniejsze jazda z nieszczelną turbiną może skończyć się bardzo źle dla silnika i Twojego portfela. Jak rozpoznać rozszczelnienie turbiny? Objawy, które powinny wzbudzić Twój niepokój to m.in.:

– spadek mocy silnika;

– charakterystyczne odgłosy dochodzące z turbiny – głośne wycie i huczenie;

– kolorowy (z przewagą niebieskiego) dym z wydechu;

– brak przyspieszenia i szarpanie pojazdem;

– wyciek oleju z turbiny.

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Pod pojęciem dbania o auto kryje się zarówno czyszczenie karoserii oraz wnętrza, jak i serwisowanie silnika, kontrola zawieszenia czy też wymiana lub uzupełnianie płynów. Awarie się zdarzają i nic na to nie poradzisz, ale można zrobić wiele, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Najważniejszą czynnością jest serwisowanie auta, w szczególności przed dalekimi trasami. Ponadto, jeśli tylko cokolwiek Cię niepokoi, zgłoś się do mechanika, aby nie pogarszać sprawy i nigdy nie korzystaj z niesprawnego samochodu.

Powody awarii i polecane części samochodowe

Bardzo często awaria turbiny związana jest z nieprawidłowym działaniem kolektora turbosprężarki. Jeśli konieczna będzie wymiana tego podzespołu, to znajdziesz go w naszym sklepie. Dostępne u nas modele pasują do różnych marek aut takich jak np. Passat lub Skoda Octavia. Jeśli z kolei zamierzasz wymienić całą turbosprężarkę, także wygodnie zaopatrzysz się w odpowiedni model w naszym sklepie, niezależnie od tego, czy jest to Chrysler, Ford Fiesta, czy też Audi.

Warto dbać o auto, którym jeździsz: serwisować je i na bieżąco sprawdzać stan elementów eksploatacyjnych, wymieniać płyny i zużyte części oraz uszczelki. Tylko poruszając się sprawnym samochodem, zapewnisz sobie i innym bezpieczeństwo. W naszym sklepie otrzymasz wszystko, co jest potrzebne do Twojego auta!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl