Objawy uszkodzonej turbiny w pojeździe

Wymiana turbosprężarki w samochodzie z reguły konieczna jest po przejechaniu około 200 tysięcy kilometrów. Nie jest to jednak wymóg, do czasu aż pojazd nie zacznie sprawiać problemów. Najczęściej zauważanymi objawami uszkodzonej turbiny jest spadek mocy auta, wyraźnie słyszane dźwięki przypominające gwizdanie, wysokie zużycie oleju, czy wydobywające się z rury wydechowej czarne bądź niebieskie spaliny. Czarne zabarwienie może oznaczać, że podawane paliwo nie jest w całości spalane. Spaliny o tym kolorze występują także w momencie uszkodzenia wtryskiwaczy lub EGR. Niebieski, charakterystyczny dym może natomiast być następstwem spalania oleju silnikowego. Zanim jednak kierowca zdecyduje się na wymianę turbosprężarki, warto dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu. W nowszych pojazdach, w momencie uszkodzenia turbiny pojawia się kontrolka informująca o konieczności zajrzenia do silnika.

Co ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie turbiny?

W wielu przypadkach zdarza się, że całkowicie nowa turbina przestaje działać nawet po kilku dniach. Dzieje się tak dlatego, że układ smarowania nie dostarcza oleju do turbosprężarki. Powodów tej awarii jest kilka, w tym między innymi słaba drożność przewodów olejowych lub przewodów odpowiedzialnych za odpowietrzenie skrzyni korbowej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do poprawnego funkcjonowania przewodów konieczna jest ich wymiana. Ważne jest również dokładne sprawdzenie ciśnienia oleju. Za właściwe działanie turbosprężarki odpowiedzialne jest też przede wszystkim jej poprawne skompletowanie i zamontowanie. Jeśli kierowca przeprowadzał regenerację na własną rękę, konieczne jest zwrócenie uwagi na rdzeń turbo. Ten musi zostać odpowiednio dobrany według numerów znajdujących się na obudowie wadliwego podzespołu. Istotnym elementem przy składaniu turbiny jest dobranie odpowiednich produktów uszczelniających. Wiele osób wykorzystuje do tego silikon, co jest odradzane. Produkt może się oderwać, a przez to spowodować poważne uszkodzenia. Znacznie lepszym wyborem jest specjalny zestaw uszczelek do turbosprężarek, dedykowany każdemu typowi mechanizmu. Uszczelki turbiny są łatwodostępne na polskim rynku, a przy tym występują w zaskakująco niskiej cenie. Można je zakupić nawet za kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych. Aby dodatkowo zadbać o żywotność turbiny, jak i samą pracę samochodu, warto wykonać czyszczenie całego układu smarowania. Należy także regularnie wymieniać olej oraz filtry dedykowane dla danego samochodu.

Regeneracja jest procesem, który nie kończy się wyłącznie na skompletowaniu części do turbo. Przez cały czas użytkowania należy pielęgnować mechanizm, czyszcząc układ smarowania, wymieniając olej w samochodzie, czy kontrolując stan przewodów. Dla osób zajmujących się montażem, wymianą bądź regeneracją przydatne mogą być zestawy montażowe turbo, które na polskim rynku kosztują niewiele. Należy zwrócić uwagę na numery seryjne zestawów przypisanych do każdej turbosprężarki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl