Objawy uszkodzonej turbiny – sprawdź, kiedy odwiedzić mechanika!

Turbina odpowiada za zwiększenie wydajności silnika. Dzięki niej możesz szybko zwiększyć moc auta. Czasem jednak zdarzają się z nią problemy – mniej lub bardziej poważne. Które z nich powinny wzbudzić Twój niepokój? Jakie są objawy uszkodzonej turbiny i kiedy warto udać się do mechanika? Odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie w kolejnych akapitach naszego tekstu.

W jaki sposób działają turbosprężarki?

Twój silnik łączy paliwo i powietrze, aby wytworzyć moc potrzebną do jazdy do pracy, na zakupy czy wakacje. Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie mocy silnika – przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów eksploatacji – jest dodanie większej ilości powietrza. Twoja turbosprężarka ma właśnie taką funkcję. Ta pompa powietrza wtłacza powietrze do cylindrów silnika, zapewniając im znacznie wyższą moc. Prędkość obrotu turbiny osiąga 150 000 obrotów lub więcej. Choć turbosprężarki są projektowane przez wysokiej klasy specjalistów, którzy dbają o to, by działały one jak najdłużej, to czasem mogą ulec one uszkodzeniu.

Objawy uszkodzonej turbiny

Oczywiście najlepiej jest, by diagozy Twojego silnika dokonał bardzo dobry mechanik. Jeśli nie jesteś specjalistą od motoryzacji, to wiedz, że są jednak objawy, po których poznasz, że zepsuła się Twoja turbosprężarka.

Do najczęstszych zjawisk, które możesz zauważyć, należy utrata mocy. Jeśli Twój samochód nie przyśpiesza bądź nie trzyma prędkości, to wiedz, że coś niedobrego dzieje się z turbiną. Może być ona uszkodzona. Niekiedy zdarza się sytuacja wręcz odwrotna. Twoje auto zaczyna przyspieszać zbyt wolno i zbyt głośno. To również może świadczyć o problemach z opisywaną przez nas częścią samochodu.

Jeśli zobaczysz niebieski dym, wydobywający się z Twojej rury wydechowej, to również jest to trop, który powinien zaprowadzić Cię do mechanika. Ten objaw na 100 procent świadczy o uszkodzonej turbinie.

Co sprawia, że Twoja turbina się psuje?

Jest kilka rzeczy, które mogą spowodować problemy, a nawet przepalenie Twojej turbosprężarki. Do najczęstszych sytuacji należy bez wątpienia olej silnikowy, a właściwie jego brak. Twoja turbosprężarka potrzebuje tego płynu do prawidłowego działania. Brak oleju, zły jego gatunek lub produkt o niskiej jakości, prowadzą do gromadzenia się osadów węglowych i zanieczyszczeń w silniku, co może spowodować uszkodzenie turbosprężarki. Pamiętaj, aby stosować wysokiej jakości produkty do silnika. Tylko takie działanie uratuje Twoją turbosprężarkę.

Wiek i przebieg samochodu również świadczy o Twoim aucie. Chociaż turbosprężarki są zaprojektowane tak, aby działały przez cały okres eksploatacji pojazdu, mogą się zużywać szybciej niż przewidział to producent. Może to zależeć od jakości pierwotnie zamontowanej turbosprężarki lub od tego, w jakim stylu jeździsz samochodem.

Ostatecznym powodem, dla którego możesz mieć problemy z turbosprężarką, mogą być również pęknięte lub zużyte uszczelki. Jeśli jest nieszczelność między sprężarką a silnikiem, to na bank zdarzy się wyciek oleju, który może spowodować problemy z opisywanym przez nas elementem.

Jak zapobiegać uszkodzeniu turbiny?

Przede wszystkim warto pamiętać, by przy odpalaniu samochodu pracował on najpierw na luzie. To właśnie w tym momencie smarują się wszystkie elementy turbiny. Warto pamiętać, by za każdym razem nie startować na pełnym gazie. Ruszaj samochodem powoli! Jeśli mówimy już o prędkości, to warto napisać, że samochody o turbinach zmiennych nie za bardzo lubią spokojną jazdę. Czasem można przycisnąć gaz, chcąc zadbać o silnik – najważniejszy element naszego pojazdu.

Jak widzisz, objawy uszkodzonej turbiny są dosyć charakterystyczne. Jeśli ta część Twojego auta ulegnie awarii, zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór solidnych części, które pomogą Ci usunąć problem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl