Jak sprawdzić uszczelkę pod głowicą? Dowiedz się, jak to robią najlepsi!

Przepalona bądź uszkodzona uszczelka głowicy to zła wiadomość. Cytując klasyka – to bardzo złe wieści. Jeśli uważasz, że coś dzieje się pod głowicą to znak, że naprawa może kosztować Cię sporo pieniędzy. Jak sprawdzić uszczelkę pod głowicą, by zdiagnozować problem? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych podpowiedzi!

Problemy z uszczelką głowicy

Zazwyczaj uszczelki głowicy zawodzą, gdy głowica i silnik zużywają się w różnym tempie, a uszczelka nie może uszczelnić szczeliny, która powstała w wyniku nadmiarowej pracy serca Twojego samochodu. Ten problem jest jeszcze gorszy w przypadku niektórych silników, w których zastosowano żelazny blok cylindrów i aluminiową głowicę. Niektóre silniki są też po prostu zaprojektowane ze słabą siłą docisku poszczególnych elementów.

Wyróżnia się zasadniczo trzy typy nieszczelności, które sprawiają, że musisz sprawdzić uszczelkę pod głowicą. Pierwsza z nich to wyciek płynu chłodniczego. Druga to wysięk oleju. Może zdarzyć się nawet nieszczelność w układzie spalin.

Dlaczego uszczelki głowicy się niszczą?

Pierwszą przyczyną uszkodzonej uszczelki pod głowicą jest przegrzanie. Uszkodzenie uszczelki głowicy może być spowodowane zbyt wielokrotnym przegrzewaniem się silnika. Może to być skutkiem zatkanej chłodnicy, wycieku płynu chłodzącego, uszkodzonego wentylatora, ale przepalona uszczelka pod głowicą również spowoduje przegrzanie silnika. Najlepszym sposobem na zapobieganie awarii uszczelki pod głowicą w tym momencie jest upewnienie się, że układ chłodzenia jest w dobrym stanie. Sprawdzenie układu chłodzenia jest dość łatwe. Przede wszystkim upewnij się, że nie ma w nim wycieków. To znak, że chłodnica działa sprawnie. Warto, byś zwrócił uwagę na fakt, czy termostat otwiera się prawidłowo. Podstawą jest oczywiście dobrze uzupełniony płyn w chłodnicy. A jeśli Twój samochód zacznie się gotować, zatrzymaj się, pozwól mu ostygnąć przez co najmniej godzinę i napełnij chłodnicę świeżą wodą bądź płynem do chłodnicy przed dalszą jazdą.

Jak sprawdzić uszczelkę pod głowicą?

Doświadczeni mechanicy wiedzą, że spaliny w układzie chłodniczym to znak, że coś dzieje się z uszczelką. Szukanie tego rodzaju błędu pokaże, czy spaliny przeciekają do układu chłodzenia, a tym samym, czy uszczelka pod głowicą uległa uszkodzeniu. Stary mechanik pierwsze co zrobi po zdjęciu korka chłodnicy i uruchomieniu samochodu, to szukanie bąbelków w płynie chłodzącym. Oczywiście nigdy nie możesz zakładać, że brak spalin będzie równoznaczny ze sprawną uszczelką.

To wszystko sposoby, dzięki którym wstępnie możesz ocenić, czy masz do czynienia z uszkodzoną uszczelką w turbinie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, podjedź do sprawdzonego mechanika, który na sto procent potwierdzi, co dzieje się z Twoim samochodem.

Wiesz już, jak sprawdzić uszczelkę pod głowicą. Co jednak zrobić, jeśli okaże się ona uszkodzona? Pomocna może być wizyta w naszym sklepie – znajdziesz w nim szeroki wybór części, które pozwolą Ci przywrócić sprawność Twojego samochodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl