Budowa turbosprężarki i jej regeneracja

Turbosprężarka to nieodłączny element każdego samochodu. To ona w głównej mierze odpowiada za moc, którą posiada auto. Zdarza się jednak, że turbina ulega awarii lub uszkodzeniu, przez co odczuwany jest znaczny spadek mocy pojazdu. Rozwiązaniem łagodzącym dyskomfort jazdy jest wymiana turbosprężarki. Najwięcej osób decyduje się na zakup zregenerowanej turbiny. Są też osoby, które kupują całkowicie nowy sprzęt lub decydują się na naprawę turbiny samodzielnie. W tym ostatnim przypadku warto wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów.

Elementy budowy turbiny

Rdzeń turbo

Cała turbina złożona jest z wielu elementów, w tym między innymi rdzenia, obudowy, kolektora, czy uszczelek. Na całe szczęście, części do turbo są dosyć łatwo dostępne na rynku. Warto jednak zastanowić się przed zakupem każdego elementu, aby nie kupić słabego, zupełnie niepasującego zamiennika. Dla przykładu rdzeń turbo występuje w wielu wariantach, przez co konieczne jest dopasowanie go do uszkodzonej turbiny. W tym celu warto skorzystać z numerów zapisanych na aluminiowej obudowie. Tym sposobem można uniknąć wielu problemów podczas regeneracji lub czyszczenia turbo. Celem jest przecież prawidłowo funkcjonująca turbina. Zestaw uszczelek do turbosprężarki można kupić już od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jednym z typów rdzeni jest CHRA Turbo stosowany w najpopularniejszych markach samochodów. Jego koszt to kilkaset złotych.

Poglądowy proces czyszczenia i regeneracji turbosprężarki

Uszczelki turbo

Sam proces w teorii nie wydaje się skomplikowany. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, to rozebranie turbiny na części. Następnie wymagane jest wyczyszczenie każdego z elementów turbosprężarki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na obudowę aluminiową, obudowę żeliwną oraz na kolektor. Te części powinny zostać dokładnie oczyszczone. Trzecim etapem jest umieszczenie zakupionego, nowego i kompletnego rdzenia turbiny. Na koniec wystarczy złożyć turbosprężarkę, zamontować ją i przeprowadzić proces regulacji ciśnienia doładowania.

Regeneracja turbiny to proces długotrwały, wymagający cierpliwości i niezwykłej precyzji. Przed podjęciem próby oczyszczenia turbiny, warto skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że uszkodzony element będzie funkcjonował właściwie. Działanie na własną rękę może spowodować uszkodzenie turbosprężarki, a nawet innych podzespołów pojazdu. Warto zwrócić też uwagę, że zregenerowana turbina nigdy nie będzie funkcjonować tak samo, jak ta nowa. Nie mniej jednak koszt nowej turbosprężarki jest znacznie wyższy od tej po regeneracji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl